Návody
Na tejto stránke sú návody a postupy ktoré Vám možno budú užitočné.
Návod na inštaláciu - počítače a zariadenia
Počítač alebo komponent opatrne vybaľte z obalov, vzhľadom na hmotnosť a citlivosť zariadení doporučujeme túto operáciu pri väčších zariadeniach robiť vo dvojici. Obaly uschovajte pre prípad prevozu alebo reklamácie, ako aj všetky dodané diskety a CD médiá a dokumentáciu. Pri manipulácii nepoškoďte plomby a výrobné čísla.
Vyberte vhodné miesto pre Váš počítač: vodorovná stabilná plocha, pred čelnou stenou počítača ponechajte dostatok miesta na manipuláciu s disketami a CD médiami, vetracie otvory ako aj ventilátor na zadnej stene nesmú byť zakryté. Počítač nesmie byť umiestnený v prašnom alebo vlhkom prostredí, v blízkosti vykurovacích telies a v dosahu silných magnetických polí ako sú reproduktory, zváracie prístroje alebo základné jednotky prenosných telefónov. Počítač nesmie byť vystavený otrasom, napríklad od ihlových tlačiarní.... (netýka sa notebookov, tie sú na otrasy zvlášť uspôsobené).
Na napájanie počítača použite zásuvku vyhovujúcu norme s riadne uzemneným kolíkom, nepoužívajte rozvodky a viacnásobné predlžovačky. V prípade, že napájacie káble sú krátke, použite predlžovačku s viacerými zásuvkami a prekontrolujte jej správne zapojenie (uzemnený kolík, fáza na správnej strane). Skontrolujte, či napájací okruh nie je využívaný zariadeniami s veľkými motormi, transformátormi alebo vykurovacími telesami a nepodlieha výkyvom napätia. Akékoľvek pochybnosti predom konzultujte. Nekvalitné napájanie alebo nevhodné umiestnenie môže spôsobovať stratu dát, nečakané výpadky funkčnosti až zničenie zariadení! Problémy s napájaním je najlepšie riešiť pripojením počítača cez záložný zdroj napätia, čo je vždy vhodné najmä pri serveroch, pracovných staniciach a systémoch, ktoré majú byť dlhodobo spoľahlivé.
Telefónnu linku, na ktorú je pripojený modem alebo router doporučujeme opatriť prepäťovou ochranou a predísť tak zničeniu modemu náhodným prepätím na linke, napríklad pri údere blesku do telefónneho vedenia.
Pokiaľ zariadenia majú prepínač napäťových rozsahov, skontrolujte ich správne nastavenie. Povolené hodnoty na našej sieti sú 220 až 240 V. Nesprávne nastavenie po pripojení zničí zariadenie!
Zariadenia začnite spájať vo vypnutom stave (ako pri dodaní).
Zasuňte kábel klávesnice do zásuvky na zadnom paneli počítača označenej ako „Klávesnica“.
Zasuňte dátový kábel monitora do zásuvky na zadnom paneli počítača označenej ako „VGA“.
Sieťovú šnúru monitora zasuňte do napájacej zástrčky monitora a druhý koniec šnúry opatrený klasickou zástrčkou zasuňte do napájacej zásuvky.
Sieťovú šnúru počítača zasuňte do vstupného napájacieho konektora zdroja na zadnom paneli počítača. Druhý koniec s klasickou zástrčkou zasuňte do napájacej zásuvky.
Konektor myši sa obvykle zapája do zásuvky na zadnom paneli PS/2 do zásuvky „Myš PS/2“, alebo USB myš do ktoréhokoľvek konektora USB, väčšinou na zadnom paneli počítača.
Pokiaľ máte zvukovú kartu a reproduktory, jack reproduktorov sa zasúva do zásuvky na zadnom paneli počítača označenej ako „Speaker“, ktorá je väčšinou umiestnená hneď vedľa zásuvky „MIDI, joystick“, farba zdierky je väčšinou zelená.
Dátový kábel tlačiarne sa obvykle zasúva do zásuvky na zadnom paneli počítača označenej ako „LPT1“ alebo "USB" podľa typu tlačiarne.
Pri zapájaní periférnych zariadení postupujte podľa návodov k nim priloženým.
Pripojené káble jemne pozaisťujte proti vypadnutiu ich skrutkami, ale nedoťahujte ich!
Zariadenia zapínajte v tomto poradí: vonkajšie zariadenia (väčšinou tlačiareň), monitor, nakoniec počítač. Niektoré zariadenia nemajú vypínač, vtedy sa samé zapínajú a vypínajú automaticky podľa toho, či je zapnutý počítač.
V prípade, že máte zakúpený operačný systém Windows, máte tento už na počítači nainštalovaný a nakonfigurovaný. Sériové inštalčné číslo nájdete na bočnej stene počítača. Je potrebné riadiť sa pokynmi počítača a návodom k Windows. V prípade, že ste operačný systém nezakúpili, nainštalujte Váš operačný systém. Prípadné problémy konzultujte s Vaším dodávateľom operačného systému.
Vypínanie počítača vykonáme v opačnom poradí jeho zapínania: ukončíme beh aplikácií a operačného systému (vo Windows cez tlačítko Start a Vypnout), potom samotný počítač, monitor a tlačiareň (ak má vypínač). Pri počítačoch s modernou architektúrou ATX, väčšinou počítače Pentium II a vyššie sa počítač nevypína tlačítkom, ale vypne sa sám po ukončení operačného systému užívateľom.
K ovládacím prvkom na prednej strane počítača: tlačítko POWER alebo najväčšie je vypínač počítača, tlačítko RESET slúži na reštart počítača, čo má rovnaký účinok ako jeho vypnutie a následné zapnutie, pred jeho použitím treba ukončiť prácu aplikácií a operačného systému. Svetielko POWER LED, väčšinou zelené signalizuje zapnutie počítača. Svetielko HDD LED, väčšinou červené signalizuje ukladanie alebo čítanie dát z disku HDD. Tlačítko na mechanikách FDD a CD ROM slúžia na vybratie vloženej diskety alebo vloženie/vybratie CD-ROM. CD ROM sa vkladá do mechaniky CD popisom nahor, lesklou stranou dole.
Počítač ani jeho časti nerozoberajte! Čistenie vykonávajte len vo vypnutom stave po vytiahnutí všetkých zariadení zo zásuvky! V prípade problémov sa obráťte na nás, radi Vám pomôžeme. Neodborným zásahom môže dôjsť k zničeniu zariadení, v týchto prípadoch sa stráca aj záruka!
Ďalšie ovládanie počítača a software, spôsob tlačenia a podobne je popísaný v dokumentácií k operačnému systému alebo aplikáciam (napríklad MS Office) v jazykovej verzii totožnej s jazykovou verziou software, ktorý ste si zakúpili. Ďalšie návody nájdete priamo v počítači v elektronickej nápovede (menu pomocník, nápoveda, niekedy po stlačení klávesy F1). Naša spoločnosť poskytuje pre užívateľov v prípade potreby školenia obsluhy.
Zásady manipulácie s matičnými doskami (MB)
Manipulácia s MB patrí do rúk osobám znalým a poučeným! Ak ste si nie úplne istý funkciou a významom MB pre prácu PC, prenechajte túto prácu odborníkom.
MB obsahuje elektronické súčiastky, ktoré sú extrémne citlivé na poškodenie statickou elektrinou. Aby ste zabránili ich poškodeniu dodržujte zásady :
Vždy vypnite PC ak budete s MB pracovať v jeho vnútri.
Pripojte si ruku, ktorou manipulujete s MB uzemňovacou svorkou, alebo vybite elektrostatický náboj dotykom s kovovým predmetom - napr. dotykom o kovový kryt zdroja napätia.
Odpojte konektor prívodu napätia matičnej dosky zo zdroja napätia
MB ukladajte vždy na antistatickú podložku. Ak ju nemáte k dispozícii, núdzovo použite antistatický originálny sáčok, do ktorého je MB zabalená
MB držte za okraje, dávajte pozor pri manipulácii, aby nedošlo k jeho poškodeniu pri osádzaní, resp. vyberaní. Dávajte pozor, aby nedošlo ku kontaktu s ľubovoľným kovovým predmetom v jeho blízkosti.
Nikdy nemanipulujte s MB a so súčiastkami k nemu pripojenými pri zapnutom prívode napätia - vždy odpojte napájací kábel od zdroja napätia.
Zabezpečte MB pred stykom s vlhkým prostredím. Predídete tak možným problémom s koróziou, skratmi a zničením.
MB je výrobok, ktorý je možný nastaviť viacerými spôsobmi, aby sa obsiahlo čo najširšie spektrum výrobkov, s ktorými je MB schopná spolupracovať. Používajte automatickú detekciu BIOS-u - je to podľa výrobcu najspoľahlivejšie nastavenie Pri nastavovaní je absolútne nevyhnutné : dodržať špecifikáciu výrobcov procesorov(CPU) o nastavení napätia a dodržať frekvencie, pri ktorej sú schopné osadené súčiastky pracovať
Pri osádzaní CPU do MB dávajte pozor, aby ste nepoškodili CPU, alebo MB neopatrným zaobchádzaním. Ako vždy pri každej manipulácii na MB, vytiahnite napájaciu šnúru zo zdroja napätia a odpojte konektor prívodu napätia matičnej dosky zo zdroja napätia.
CPU musí pracovať pri výrobcom presne definovaných parametroch. Zistite si tieto hodnoty a veľmi pozorne skontrolujte ich správnosť nastavenie na vašej MB. V opačnom prípade hrozí zničenie MB a CPU.
Overclocking ( zvýšenie doporučených parametrov výrobku za účelom zvýšenia výkonu) sa NEDOPORUČUJE. Pri takejto zmene hrozí zničenie CPU a MB. V každom prípade sa znižuje životnosť CPU.
CPU je tepelne a výkonovo veľmi náročná súčiastka. Je NEVYHNUTNÉ zabezpečiť dokonalé chladenie. Ak chladenie nebude dostatočné, hrozí zničenie CPU aj MB! Osadený chladič musí tesne priliehať na vyčnievajúcu plochu CPU. Na zabezpečenie dokonalého kontaktu použite tepelne vodivú pastu, ktorú v tenkej vrstve natriete na oblasti styku.
Pre dokonalú tepelnú klímu v okolí MB sa doporučuje zviazať všetky káble vo vnútri PC, aby vzduch mohol voľne prúdiť z prednej časti PC okolo celej MB. Ventilácia systému sa zvýši po osadení ventilátora do prednej časti PC, ktorý vháňa vzduch dovnútra a tým spôsobuje pretlak v skrinke PC.
Ak inštalujete operačný systém, vypnite v nastavení MB „Virus Warning“ - identifikácia vírusu podobných aktivít.
Pri výmene kariet v MB vytiahnite napájaciu šnúru zo zdroja napätia a odpojte konektor prívodu napätia matičnej dosky zo zdroja napätia.
Niektoré konektory na MB sú určené na napájanie komponentov. Neprepájajte ich mostíkmi - poškodíte MB.
Pri použití neoriginálneho IDE kábla jeho dĺžka musí byť maximálne 46cm a 15cm medzi prvým a druhým IDE zariadením.
Použitie elektrických zariadení
Pred uvedením do prevádzky si pozorne prečítajte návod, prezrite všetky vyobrazenia a všetky tlačivá starostlivo uschovajte.
Starostlivo overte, či napätie na štítku zariadenia zodpovedá Vami používanému napätiu.
Je zakázané používať zariadenia deťmi, alebo inými neoprávnenými osobami.
Zariadenie sa nesmie používať vo vlhkom prostredí, v blízkosti vody, bazéna atď.
Kontrolujte, aby do zariadenia nevnikli nečistoty, ktoré môžu spôsobiť vnútorný požiar
Ak má zariadenie ventilačné otvory, nesmiete ich zakrývať, pretože vzniká nebezpečenstvo požiaru. Zakrytím niektorého z otvorov dochádza ku zníženiu priechodnosti vzduchu a tým k neúmernému zvýšeniu teploty zahrievaných súčiastok.
Elektrické zariadenia neukladajte do izolovaných priestorov, v rohoch miestností.
Pokiaľ prevádzkujete elektrické zariadenia prepojené navzájom vodivými káblami ( napríklad počítač, monitor, modem, tlačiareň) nepripájajte ich z rôznych sieťových zásuviek. Použite elektrickú predlžovačku, a z nej napájajte všetky navzájom prepojené zariadenia
Zásady manipulácie s počítačovými (PC) komponentmi
Manipulácia s PC komponentmi patrí do rúk osobám znalým a poučeným! Ak ste si nie úplne istý funkciou PC komponentov a možným rizikom, prenechajte túto prácu odborníkom.
Nikdy nemanipulujte so súčiastkami v PC pri zapnutom prívode napätia - vždy odpojte napájací kábel od zdroja napätia.
Zabezpečte PC komponenty pred stykom s vlhkým prostredím. Predídete tak možným problémom s koróziou, skratmi a zničením súčiastok. PC komponenty obsahujú elektronické súčiastky, ktoré sú extrémne citlivé na poškodenie statickou elektrinou. Aby ste predišli ich poškodeniu dodržujte zásady :
Vždy vypnite PC ak budete s PC komponentmi pracovať v jeho vnútri.
Pripojte si ruku, ktorou manipulujete v PC uzemňovacou svorkou, alebo vybite elektrostatický náboj dotykom s kovovým predmetom - napr. dotykom o kovový kryt zdroja napätia.
Z matičnej dosky odpojte konektor prívodu napätia zo zdroja napätia.
PC komponent ukladajte vždy na antistatickú podložku. Ak ju nemáte k dispozícii, núdzovo použite antistatický originálny sáčok, do ktorého je väčšina komponentov zabalená
PC komponent opatrne chyťte za okraje, dávajte pozor pri manipulácii, aby nedošlo k poškodeniu pri osádzaní, resp. vyberaní PC komponentu. Dávajte pozor, aby nedošlo ku kontaktu s ľubovoľným kovovým predmetom v jeho blízkosti.